Laura – ett nytt mönster av Emma von Brömssen

Med stolthet presenterar vi Laura – ett nytt handtryckt mönster av formgivaren Emma von Brömssen, exklusivt för Frösö Handtryck. Laura är ett mönster som står för balans: mellan det klassiska och det samtida, mellan det organiska och det grafiska.
Ett mönster med linoleum som avstamp
Laura har sitt ursprung i ett handskuret linoleumtryck. Det ger ytmönstret sin levande struktur, sin lilla rörelse, sin charm. Det är just denna handgjorda karaktär som gör Laura så lätt att tycka om. Det bladformade motivet repeteras rytmiskt över ytan, utan att bli stelt – varje blad är snarlikt, men inte identiskt.
Designen fungerar som en lugn och dekorativ bas och kompletterar Emmas tidigare, mer berättande mönster. Tanken är att Laura ska vara ett mönster att leva med, att kombinera, att återvända till.
“Laura är ett dekorativt ytmönster som fungerar ihop med de flesta storskaliga och mera berättande mönster. Originalet till mönstret är skapat med linoleumtryck, vilket ger det sin unika karaktär och variation. Det bladformade mönstret känns både organiskt klassiskt och grafiskt nytt,” berättar Emma.

Handtryckt i Jämtland
Som alltid trycks mönstret med traditionell screentrycksteknik i vårt tryckeri i Jämtland – ett hantverk vi har förfinat sedan 1946. Laura trycks på ett exklusivt belgiskt hellinne och finns i två kulörer:
– Djup blå – ett sobert, elegant val
– Naturlig grön – jordnära och lugn
Kollektionen lanseras som metervara och kuddfodral i 50 x 50 cm.
Lämna en kommentar
Denna webbplats är skyddad av hCaptcha och hCaptchas integritetspolicy . Användarvillkor gäller.